20181216-DSC08288 Panorama baner

Zimná noc Malé Karpaty

Sneh a mínusové teploty pred Vianocami začínajú byť v regióne Malých Karpát zriedkavosťou, preto by bol hriech nevyužiť tento jav.

Marek ma ladnou cestou do Plaveckého Podhradia mierne uspal, stúpanie na hrebeň bolo pre mňa teda nejaké ťažšie. S výškou stúpala aj hrúbka snehovej pokrývky. Pod hrebeňom zahral aj vietor a hmly a vybavili krásny ihličkový obal aj najmenších vetvičiek.

Tma nás zastihla ďalej na hrebeni. Zimná noc sa začala fúkaným snehom fúkaným pod hamaky, dvere sa teda začali aspoň privierať. Teplotne to ale nebolo nič tragické, príjemné večerné teploty okolo -4. Zahriali sme sa prípravami kávy a čaju a v očakávaní Aladinom sľubovaného jasného rána zaľahli spať. Nočné teploty okolo -7 a takmer bezvetrie zaručili dokonalý spánok až do rána.

Ráno sa ukázalo, že Aladin je stará sľubotechna, pravdepodobne preto, že vietor v noci ustal, nedokázal vyfúkať hmly ani oblačnosť, takže ráno nepresvietil ani kúsok farby z východu. Ale aj bez slniečka je takéto zasnežené prostredie krásne. Snehové ihličky na konárikoch cez noc ešte nabrali na intenzite. Pri zostupe nesnežilo a bez námahy si človek viac užije takú krásnu scenériu.