
Zimou sezóna nekončí! *tip na výbavu
Ako sa pripraviť na zimnú hamakovačku? Pár tipov na výbavu a trikov ako stráviť príjemnú noc aj pri mínusových teplotách. Článok je písaný pre úplných nováčikov, ostrieľaní hamakári sa na niečom možno pobavia a snáď tu nájdu aj niečo nové.

Zima minulý rok nabehla pomerne pozvoľna, v našej oblasti Malých Karpát vrcholila najnižšími teplotami cca -10°C až ku svojmu koncu. V údoliach na Liptove mali nejaký ten týždeň okolo -20°C, ale počasie vtedy nebolo nič extra, takže cestovať vyslovene len za touto teplotou nebolo racionálne. Donedávna aj v Karpatoch nebolo problém zažiť v noci -15°C plus nepríjemný vietor. V poslednej dobe sme sa stretávali s teplotami v noci okolo -6°C . Otravuje akurát vietor a námraza z hmly.
Ak ste zvyknutí v lete bojovať v hamaku s karimatkou a starým spacákom, v zime by sa z toho stal boj o prežitie. Čo teda potrebujete do hamaku? Skúsim sa najprv zamerať na základ (1 noc) a potom pridať pár komfortných doplnkov nutných na 2 a viac nocí.
Vopred sa ospravedlňujem za použitie cudzích slov, ak by som sa ich snažil preložiť daný výraz by bol vymyslený a nevedeli by ste daný výrobok potom ani nájsť.
„UQ“ – Underquilt – alebo spodné zateplenie
Základom je kvalitný underquilt, väčšina hamakárov ho používa v nižšej gramáži aj cez rok, v zime je „UQ“ nutnosť. Čo sa týka materiálu, v zime hrá prím páperie, okrem toho, že je to najteplejšia izolácia. Hlavné výhody: nízka hmotnosť, výborná stlačiteľnosť, dlhšia životnosť, okamžitý odraz tepla a ak sa náhodou prepotí, pranie pomôže produkt obnoviť a nehrozí poškodenie ako pri syntetike.

Obstarávacia cena zimných underquiltov zo syntetiky s trochu lepšou látkou vychádza rádovo 200€ (gramxpert.eu). Kúpa syntetického zateplenia dáva zmysel iba v nižších cenových reláciách (jar-jeseň napríklad náš Apex 200 UQ). Za páperie si trochu priplatíte, ale ak sa rozhodnete zateplenie po čase predať, hodnotu nestratí tak ako syntetika.
Zaujímavým zateplením má názov Wooki, našité presne na svoje miesto na tenkú látku, kopíruje hamak a zateplenie odstáva smerom von a tam vytvára svoj nadýchaný izolačný priestor. Ak sa to nechystáte so zimou preháňať, postačí vám Wooki 20°F (-6°C), eventuálne môžete zateplenie využiť aj v iných mesiacoch roka (z tepla od chrbta sa nebudete potiť).
Ak sa chystáte neriskovať, ideál do zimy je Wooki 0°F (-17°C) alebo je k dispozícii aj extrém pod názvom Scandinavian s teplotným komfortom -20°F (-28°C).
*Pridané linky sú prevažne na slovenský rodinný obchod Kuchtovcov – Outdoorline.sk, z predaja ani z tohto článku nemám žiadny profit. Produkty Warbonnet sú vysoko kvalitné a kúpiť si ich môžete aj priamo z USA, ale myslím, že po zrátaní dph/poštovného+clo vás to okrem čakania bude ešte aj viac stáť. (áno, cieľ je pomôcť rozvoju hamakárstva na Slovensku aj eshopu ;)
Okrem novinky v dostupnosti Warbonnetu na Slovensku môžete kuknúť aj na Cumulus Selva 450 do -6°C alebo Selva 600 do -14°C, na cumulus sa zvyčajne čaká, záleží ako natrafíte. Novinkou je aj Kwak UnderQuilt Alkes s výplňou 450g páperia 650cuin udávajú teplotný limit komfortu -8°C (noc bez hmly a vetra – môže byť pravda).
„TQ“ – Topquilt – niečo z vrchu
Všetky vyššie uvedené hodnoty rátajú s použitím adekvátneho vrchného zateplenia, ak máte kvalitný zimný spací vak, nie je úplne nutné túto položku riešiť. Ak nie, ja osobne by som určite do hamaku spacák nekupoval, zbytočne budete najprv bojovať so zipsom a potom vás bude cez zips ešte aj zbytočne chladiť.
Pre nezasvätených, topquilt je prikrývka s uzavretou oblasťou pre nohy. Pre teplejšie sezóny býva táto časť zipsovateľná. Pri ležaní v hamaku do topquiltu iba strčíte nohy a zakryjete sa, boky zastrčíte mierne za plecia a zapínací golier prestrčíte cez hlavu. Páperová výplň topquiltu sa pohybuje v hodnotách 350gramov (-6°C), 450g (-10°C).
Problematickým faktorom pri topquilte je kondenzácia, ktorá ideálne zamŕza na topquilte, ak sa vám roztápa počas noci, nie je to ideál, problém to ale zvyčajne predstavuje, iba ak chcete stráviť vonku viac nocí. Ako to riešiť, si povieme v sekcii nižšie v tipoch pre viac nocí.

Výrobcov fajn topquiltov je viac, dôvod je aj ten, že sa už dlhú dobu používajú aj na spanie na zemi. Špeciálne pre hamaky majú strih proti presúvaniu peria spravený vo Warbonnet ale aj v Cumulus. Samozrejme funkčné sú aj všetky iné značky napríklad Katabatic, Enlightened Equipment, Hyberg, atd.
Do teploty -4°C vám zvyčajne bude stačiť na spanie teplá čiapka. Nevýhodou je, že sa zvykne počas noci dávať dole z uší a človeka to občas preberie, aby si ju napravil. Tento problém vyrieši kukla, v nižších teplotách je doslova nutná.
Páperová kukla
Nie je luxusom ale nutnosťou, ako sa vraví, cez hlavu vám unikne najviac tepla. Ak nechcete na začiatok investovať do špeciálnej kukly, skontrolujte, či sa nejaká nedá odzipsovať z vašej páperovej bundy. Nebude to úplný ideál, budete ju musieť zvyčajne doplniť o mini karabínku, aby ste ju pri krku zopli. Na začiatok zimy by ale mala postačiť. Ak chcete mať ale pokoj mysle a teploty hrozia -8°C a menej, dobrá kukla vás určite v noci poteší. Výrobcovia topquiltov=quiltov kukly vyrábajú už dlho, použitie rovnako aj na zem. Záleží len na vás, či si vyberiete lepšiu flexibilitu a výhľad napríklad Katabatic, alebo Cumulus s väčším krytím na pleciach. Kukly robí samozrejme aj Warbonnet a iní.
Viac nocí, komfort a riziká
Ak sa po jednej noci pobalíte a idete domov, nie je problém, v akom stave vaša výbava putuje do batoha. Všetko môže byť zafúkané snehom, námrazou, roztopeným kondenzátom zabalené do batoha, doma alebo na chate sa to presuší. Ak ráno pokračujete ďalej a nemáte zrovna čas vysedávať na slnku (ak nejaké vôbec bude) a sušiť. Ideál je pridať do výbavy pár vecí, ktoré vás ochránia.
Nutnosť je samozrejme dostatočne veľká celta, ale povieme si aj o „topcover“ – kryt na hamak, „protector“ – spodný kryt na zateplenie, „breath catcher“ – zachytávač kondenzátu z dychu, páperových papučiach na spanie, zabŕdneme trochu do spodného prádla. Nakoniec úplná klasika zimného spania – fľaša s teplým čajom.

Celta
Existujú strihy celty s názvom zimná celta (Winter tarp). Strih zimnej celty ale nie je nutný, aby ste mohli fungovať pohodlne v zime. Dôležitejšie je, aby bola celta dostatočne priestranná. Veľké plus je, ak sa dokážete pod celtu zmestiť tak, že bude zakotvená úplne k zemi. Zväčša si dokážete pomôcť miernym záhrabom do snehu. Ideál je, aby aspoň jeden zo skupiny zobral ľahkú lopatku (niečo podobné ako nosia skialpinisti). Vačšina celt 4x3m sa dá osadiť tak, že z koncov si spravíte akoby dvere a hamak v nich uzavriete. Ak sa vám podarí dobre voči vetru uzavrieť, ochránite sa voči vetru, ktorý so sebou nesie vlhkosť a namŕzala by vám napríklad aj na hamaku a padala do štrbiny medzi hamak a topquilt a tam sa roztápala – nič príjemné.
Topcover – prekrytie hamaku
Nie vždy sa dá celta uzavrieť, alebo si ju nechcete uzavrieť – pekný výhľad, dobré počasie, atď. Všetko sa však môže počas noci zmeniť. Topcover je malý kus látky zvyčajne zozipsovaný na hamak, má časť z moskytiéry, aby ste mali aj výhľad a chráni vnútro hamaku pred snehom a nafúkaním námrazy. Nastali už situácie, že bolo príjemnejšie spať iba s „topcoverom“ bez celty. Vytvára podobný vnútorný komfort ako moskytiéra, z ktorej by ste ale sneh ťažšie oklepávali. Topcover sa vyrába zväčša k hamakom so zipsom ako je Warbonnet xlc alebo Eldorado alebo dutchware chameleon…

Zimná ponožka od nás spĺňa rovnakú funkciu je však objemnejšia, aby zakryla celý hamak aj z bokov. Túto zimu bude podrobená ďalšej fáze testovania.
„Protector“ je v podstate kópia hamaku len z oveľa tenšej a neprefúkavej látky so sťahovaním na bokoch. Používa sa na ochranu spodného zateplenia či už pred vlhkosťou alebo vetrom, využitie nájde nielen v zime.
Breath catcher – lapač dychu
Všetko ste si pripravili ako má byť, napriek tomu sa vám do hamaku dostane kvantum námrazy. Vydýchnutý vzduch sa zvykne kondenzovať na topquilte pred ústami. Zvyčajne to je len minimálne a nie je to nutné riešiť, ale je fajn byť na to pripravený. Poslúži hocijaký kus oblečenia, ktorý zrovna ráno nebudete potrebovať a suchý položiť na quilt, aby to namŕzalo tam . Američania si vyrábajú niečo ako podbradník. Voľný koniec zapnú na ridgeline, zdá sa to byť pomerne komické, ale je to efektívne. Viac o tom povie pán hamakár Shug >>tu(en).
Páperové papuče
Dá sa povedať, že sú vyslovene luxus na spanie, niekomu sa ale môžu končatiny počas noci viac odkrvovať. Papučky vtedy určite potešia. Spať v ponožkách, v ktorých chodíte vyslovene neodporúčam, lebo vám budú obmedzovať prúdenie krvi. Samozrejme existujú aj ponožky na spanie, páperové papuče sú niečo podobné, len vážia menej a sú skladnejšie.
Zimný trik No. 1. – flaška s čajom
Na prípravu tohto receptu budete potrebovať: hrniec, varič, bombu, biely sňah, 3x sáčok s ovocným čajom, nalgene flašku, a hrubú ponožku. Znie to pomerne riskantne hrať sa s horúcou flaškou v ponožke niekde mimo civilizácie v hamaku a treskúcej zime. Áno musíte to mať vyskúšané, flašku overenú, nesadnúť si na ňu, atď. atď. Benefit je však pomerne výrazný, ak si fľašku dáte medzi nohy kadiaľ prúdi pomerne veľké množstvo krvi, parádne vás zohreje. Ak vás potreba v noci vyženie von, návrat k teplému čaju je túžobne očakávaným momentom. Ďalšie plus je, že ráno máte teplý čaj hotový. *(možné zdravotné riziko konzumácie horúcej tekutiny z plastovej nádoby… overte u výrobcu)

Spodné prádlo – spať oblečený?
Nie, pokiaľ nenastal problém. V prípade krízy určite treba využiť všetku izoláciu – oblečenie, čo máte. Bundou by som sa iba prikryl, lebo všetko stlačiteľné, čo si dáte pod chrbát prestane izolovať. V zatepleniach, ktoré sú spomínané vyššie, by ste mali komfortne spať v uvedených teplotách iba v spodnom prádle. Niekto si zvykne dávať spodky a tričko s dlhým rukávom kvôli komfortu, ale nie je to nutné. Mierny diskomfort pri zaliezaní do hamaku vám páperie rýchlo vynahradí.
Pár klasík na záver
Ak si nemôžete večer spríjemniť ohníkom alebo teplým čajom (nielen do flašky), ideál je dať si pár drepov alebo sa inak cvičením prekrviť. Hamak sa vám rýchlejšie vyhreje a môžete spokojne spať. Pri pocite, že sa podmienky približujú vášmu limitu, ideál je nepiť žiadny alkohol, výrazne vás to ochladí. Telefón sa zvyčajne v treskúcej zime vybije, pri nohách (v TQ) mu bude lepšie. Ja osobne spávam s ponožkami (a batériami od foto) vedľa seba, je fajn si dať ráno na končatiny niečo teplé. Pokiaľ chcete začať v zime, tak ideálne nie sám, z problému, ktorý v lete skončí len miernou nepohodou, môže byť v zime ohrozenie života. Ostrieľaný kamarát nemusí byť hamakár a možno si takýto komfort osvojí aj on.

©Matúš, foto©Marek