b1

Štefánikova magistrála

Sto jarných kilometrov po Štefánikovej magistrále je asi sedmina Cesty hrdinov SNP. Popularizácii trasy aj Mohyly Bradlo tento rok prispelo sté výročie tragickej smrti Štefánika.

Magistrála vás prevedie Malými Karpatami po červenej značke. Trasa nie je náročná, navštívite pár malokarpatských sedemstoviek: Čmelok, Skalnatá, Vápenná, Záruby, Havranica.

male karpaty les

Skupinka z Turistického klubu Kostrín si naplánovala prechod z Bratislavy na Bradlo, bol som rád, že sa môžem pridať. Prvý deň sme začali až podvečer, kilometrový nábeh bol preto približne 10 / 30 / 20 / 25 / 15, od utorka do soboty. Miesta na spanie v hamakoch neboli žiadny luxus, ani výhľady sme vôbec neriešili. Prvú noc bolo -0,5 stupňa, čo dalo zabrať hlavne môjmu letnému zatepleniu. Druhú noc sme sa boli schovať až do Sološníckeho údolia kvôli vetru nad 22 m/s. Najkrajšia noc bola na hrade Dobrá Voda, kultivované pokosené miesto síce nie je divočina, ale poteší.

Napriek tomu, že voda je v Malých Karpatoch relatívny problém, pramene sú hlavne v prvej polovici trasy dobre zastúpené.

Štefánikova magistrála má na trase dosť vodných zdrojov, po prameni na Amonovej lúke to ale bol trošku chaos. Malý vodný filter pre prípad núdze, alebo pripravenosť prevariť vodu z potoka nie je na škodu, nebolo nám však treba riešiť ani jedno.

Najesť sa dá bez problémov na Pezinskej babe a na Dobrej Vode, inak budete musieť isť za zásobami trochu mimo značky. Stravu sme však mali zabalenú na celý výlet, ale občas niečo navyše poteší. Hoci chodievame tradične na viacero dní, pre mňa to bolo po prvýkrát s vysokým denným kilometrovým nábehom, i keď nenáročným terénom, predsa len som spravil trošku chybu a zopár vecí som neuvážene nechal v batohu.

Ak nie ste otrlý turista, je vhodné si vybrať počasie bez dažďa, hlavne kvôli pár blatistým zostupom. Vyvrcholenie trasy pod Bradlom bolo poznačené motorkárskym zrazom na námestí v Brezovej s presunom na Bradlo. To sme ale boli už hore a na odchode. Štefánikova magistrála je krásna trasa, koniec je trošičku nudnejší, ale dojsť na mohylu sa oplatí, odporúčam ako začiatok pre každého, kto plánuje robiť SNP po častiach.