Vapenna baner

Okolo Vápennej

Dva výlety v okolí vrcholu Vápenná, prvý s deckami a náhodnou návštevou jaskyne Haviareň, druhý týždeň nato, prieskum cez Malú Vápennú.

Teraz, s odstupom času, to už človeku ani tak nepríde, ale nastúpili prvé výrazne vysoké teploty. Čistá obloha a slnko s výrazom, že jar sa nekoná a ideme na leto. Na stromoch pod vrcholom Vápenná ešte neboli ani prvé listy. Kde tu vykúkali prvé kvietky a trávička mala konečne sviežo zelenú farbu.

 

Počas výstupu na Vápennú sme narazili na pána zo Speleologického združenia Plavecké Podhradie a Borisovi sa podarilo presvedčiť ho, nech nás zoberie na prehliadku neďalekej jaskyne Haviareň. Prírodná trhlina s úctyhodnou prístupovou chodbou, ktorú vraj kopali dvaja baníci počas desiatich rokov. Na vrchole bolo tradične hojne ľudí. Už počas výstupu Patrika dorazila teplota, tak sa namiesto okruhu konal iba pomalý zostup dole.

Týždeň nato sme s Marekom vyrazili hrebeňom na Malú Vápennú.

Noc sme mali naplánovanú niekde za vrchom Vápenná.  Po zime a sivom začiatku jari sme si konečne vychutnali prvé listy a sviežu zeleň. Čas nás teda vôbec netlačil a dočasne sme rozhodili hamaky a čakali na západ slnka. Západovka nebola taká ideálna ako by sme chceli, počasie však bolo príjemné.

Mala Vápenná foto (c)MP Mala Vápenná foto (c)MP

Po západe sme sa presunuli za Vápennú, v lesíku sme narazili na Múr o ktorom sa je tažko rozhodnúť ako vznikal je totižto na mieste kde mohol byt súčasťou opevnenia hradu, ale tvrdia že bol postavený ako jednosmerný filter na zver skákajúcu do zvernice, alebo na nadháňanie zveri smerom k nemu, viac tu. Aj teraz sme pri ňom stretli asi 30 členné stádo muflónov, teraz už hravo brázdia hore dole cez múr.  Vietor k večeru trochu na hrebeni strašil, ale zastrčili sme sa mierne za skaly a v noci  bol úplný pokoj.

pod vrcholom Vápenná

pod Vápennou pod Vápennou

Keď ráno vstávam z hamaku za slnkom prajem si radšej ležať na tvrdej zemi, z pohodlia a tepla sa ťažko vylieza do ranného chladu. Ani tie muflóny nás tentokrát nebudili, hoci sme si mysleli že sme na ktovieako strmom hrebeni. Bobky na strmom zráze naznačovali, že muflóny hravo zvládajú aj tento terén. Nasleduje už len ranná káva a odchod okolo ôsmej. Príjemný čas na turistickú prechádzku.