Pokúsim sa vám opísať dve najpoužívanejšie. Verziu A môžeme nazvať „whoopie sling“ kotvenie hamaku, verziu B pracovne „pracka a popruh“. Pri oboch verziách zostávajú rovnako ridgeline a loopy na koncoch hamaku.

A. Kotvenie hamaku verzia whoopie sling:
Zoznam komponentov:
- 2x whoopie sling + 2x popruh: 25 yard amsteel 7/64 (2,8mm) alebo 1/8 (3,2mm) + min. 20feet 1inch popruh napríklad tento.
- 2x loop: potrebujeme 2 yard amsteel 7/64 (2,8mm) alebo 1/8 (3,2mm) metráž aktuálne neviem nájsť hotové tu
- Ridgeline budete potrebovať cca 3,1m, metráž aktuálne nedostupná, ale zvyšok určite na niečo použijete link tu alebo tu.
- Karabínka (napríklad 8 gramová DMM xsre) alebo iný kovový prvok na spojenie loop + whoopie sling.
Linky vyššie sú väčšinou uvádzané na Dutchware, ale rovnako môžete Dyneemu nakúpiť RipstopByTheRoll alebo aj z Extrem textil. Akurát musí byť bez jadra a čistá Dyneema (UHMWPE). Ideál je, ak sa v popise nachádza slovíčko „spliceable“, inak sa nemusí dať vnoriť lanko do svojho vnútra.
Ako sa to teda robí? Jednoduchšie bude prepožičať si video, nižšie je fajn návod na výrobu whoopie sling, video má aj titulky, len treba prepnúť jazyk na preklad do slovenčiny.
Popruhy si spravte podľa osobnej preferencie 2-3metre dlhé. Prešitie očka sa robí ako zrolovaný lem (rolled hem) ideálne cez tri vrstvy popruhu. Šijací stroj, ktorý uvádza, že na ňom ušijete džínsy, by to mal bez problémov zvládnuť.
Popruh a whoopie sling spojíme napevno – prevlečieme cez pevné oko slučky. Pri používaní sa oko popruhu opotrebováva, ak chcete predĺžiť jeho životnosť, môžete na jeho koniec osadiť karabínu alebo háčik. Rovnako dyneema sa pri dlhšom používaní mierne uvoľní pri vstupoch, ak sa samotné vlákna nepárajú alebo nič nenarúša ich integritu, je daný stav v poriadku. Na obrázku je znázornené spojenie popruh+whoopie sling, namiesto karabíny sa používa tento háčik, za háčikom je loop+ ridgeline.

Ridgeline (hrebeňová šnúra) je stanovená na 83% z dĺžky hamaku pri 335cm to bude teda 278cm + 2x 15cm na vytvorenie očka podrobný návod vo videu tu.
Continuous loops alebo kotviace očká hamaku popisuje toto video. Hotové ich prevlečieme cez tunel v hamaku a napevno zatiahneme (cez vlastné oko loopu). Moje osobné odporúčanie je nenechávať loopy navoľno (nie jeden, ale oba konce v karabíne a hamak sa kĺže v oku). Trením loopu o látku sa značne zníži životnosť hamaku a zároveň by ste mali problém ako uchytiť ridgeline.

B. Kotvenie hamaku „Pracka a popruh“, alias „Cinch Buckle“
Kotvenie obsahuje:
2x popruh s okom a kotviacim prvkom, 2x loop, ridgeline, (+ pre dlhšiu životnosť popruhu 2x karabínka alebo iná spona do oka popruhu)

Z hľadiska urob si sám continous loops a ridgeline sú presne rovnaké ako pri variante vyššie. „Kotviaci prvok“ popruhu môžu v prípade úsporného riešenia byť iba dva jednoduché krúžky. Samotný popruh bude mať iba jedno oko a voľný koniec.
Lepším riešením je objednať si originál kotviaci prvok, ktorý je odľahčený a nezostáva napevno uviazaný na hamaku. Napríklad Beetle Buckles, alebo ľubovoľný cinch buckle. V kombinácii s vyššie uvedeným 1inch popruhom. Ak chcete, aby vám popruh vydržal dlhšie, všite do jeho oka takýto háčik alebo použite dodatočne takúto sponu. Samozrejme je tu možnosť kúpiť hotové kotvenie hamaku spolu s háčikmi, cena je rádovo 50-55usd.
Popruhy je možné nakúpiť aj v galantérií, ich vlastnosti však nemusia byť vhodné. Ideál je ak sú statické (nerozťahujú sa) materiálovo zvyčajne u nás nájdete PP (polypropylén -nízka hmotnosť ale mierna náchylnosť na oder) alebo polyamid (vyššia odolnosť na oder ale aj mierne vyššia hmotnosť).
