Hamak – urob si sám

Ušiť si vlastný hamak nie je vôbec komplikované, problémom je jedine výber vhodnej látky. Keď už sa do toho teda pustíte, vhodné je hamak spraviť v takých rozmeroch, aby vám sedeli všetky naše, ale aj americké komponenty a spanie v ňom bolo pohodlné aj počas dlhšieho pobytu v prírode.

Kvalitná látka na hamaky je v Európe úzky profil, nájdete síce vhodné látky, ale s vysokou hmotnosťou. Látky s nižšou hmotnosťou zase nie sú robené na vysoké zaťaženie v šve a zvyčajne sa párajú. Neviem teda o európskom predajcovi, ktorý by mal látky otestované, áno Extremtextil poznáme, je fajn, že existujú, ale napriek ich uisteniam, že látky sú vhodné, zatiaľ vhodné neboli.

Aby ste teda nemíňali vlastné zdroje testovaním, odporúčal by som nakupovať u dvoch overených predajcov. Bohužiaľ, oba obchody sú v Amerike: DutchwareGear (ďalej link D) alebo Ripstopbytheroll (ďalej link R) Látky majú špeciálne vyvinuté pre hamaky.

Aby ste mali predstavu o cene, pripravím linky na celý sortiment. Nie je však nutné celý sortiment dovážať z USA a zaťažovať ho clom, je to skôr pre predstavu o celkovej cene. Komponenty sa dajú nakúpiť aj u nás, napríklad v Stoklasa. Ak sa projekt rozhodnete realizovať a chýba vám kotvenie hamaku, ideál je práve to nakúpiť s látkou, viac info v tomto článku. Aby nebol tento návod moc rozsiahly, návod na výrobu kotvenia nájdete v ďalšej sekcii.

Na výrobu budete potrebovať:

4 yardy látky* (3.6m) D / R, kvalitnú niť D / R, cca 2 metre (klobúkovej) cca 2mm okrúhlej gumy D / R, 5 zdrhovadiel (2-4na hamak 1x na vrecko) D / R, kúsok lemovky na vystuženie dierok D / R, kúsok látky na vrecko cca 20-30cm, šnúrku do vrecka, kúsok gumky do vrecka, obe cca 30cm.

*niekedy vám dajú trošku viac látky, takže sa teoreticky dá zo 4 yardového kusu spraviť aj pozošívané vrecko na hamak, spoliehať sa však nato nedá a je vhodné si objednať teda 5 yardov, alebo pol yardu z hociktorej inej látky.

Povedzme si teda trochu viac k látkam. Z prvého eshopu Dutchware si môžete vybrať z dýchajúcich látok: Hexon, Dobby, NylonD. Pri Ripstopbytheroll sú látky pre hamaky umiestnené spolu do osobitnej kategórie stačí si tu vybrať. Štandard je okolo 1.6oz, ultra-light s dobrými vlastnosťami je okolo 1oz. Za zmienku stoja ich nové látky typu MTN alebo môj obľúbený, ale dosť ťažký Airwave, viac porovnania tu.

Stručný postup:

  1. Látku upravíte na rozmer 350cm.
  2. Našijete vystužovacie kúsky Grosgrain a prepálite dierky Knotty mod.
  3. Zarolujete a prešijete 2x lem – po dĺžke látky.
  4. Zarolujete a prešijete lem kotvenia – po šírke látky.
  5. Ušijete vrecko.

Podrobnejší návod s nákresmi nájdete v PDF súbore: produkt zdarma tu.