Underquilt – Spodné zateplenie.

Slovensky „spodná izolácia“, americky Underquilt,  britsky Underblanket je nepostrádateľnou súčasťou pre spanie v hamaku.

Aj letný deň sa v lese zmení na príjemnú chladnú noc a stlačené vrstvy oblečenia na vašom chrbte pocítia každý poryv vetra. Ak sa jedná iba o leto, dá sa núdzovo riešiť izolácia karimatkou, ale tá je pomerne neposlušná, či už je v samostatnom priestore alebo nie, stále je niekde inde. Pár firiem ešte zamení vo svojom produkte slovo insulation(izolácia) za comforter a predáva dve hrúbky látky s niečim asi na úrovni 50g/m. Ak sa jedná iba o leto a auto camping, je to lepšie riešenie ako karimatka.

Syntetika – duté vlákno

Daľší stupeň je syntetická izolácia z dutého vlákna, u nás sú dostupné výrobky DD Hammocks,  Snugpack a Amazonas. Žiadna z firiem neudáva, akú hrúbku izolácie používa, ani výrobcu dutého vlákna. Moje testy DD zapletenia sú preto teraz irelevantné, keďže mám pocit, že sa hrúbka výplne zmenila. Rozmery sú pre bežnú postavu dostatočné, izolácia nemusí obopnúť celý hamak, stačí, keď sa pritlačí na postavu. Ceny sú do 100€. Toto riešenie je ideál pre každého, kto je ochotný nosiť 1-1,5kg balík. Použitie v zime ja osobne v žiadnom prípade neodporúčam.  Za zmienku stojí ešte Carinthia HUQ 180 s hmotnosťou 1,2kg a výplňou 180g/m sq a cenou 130€.

Páperová výplň

Rovnako ako pri spacích vakoch je ďalšou možnosťou páperová výplň. Pre zaujímavosť začnem výrobkami Hammock Gear a to konkrétne lacnejšou sériou Econ Quilts zo šedého kačacieho páperia. 90-180 usd k cene si však nezabudnite prirátať dph, clo, poštovné a vaše nervy na colnici.

Pre Európanov je preto komfortným riešením trošku drahší ale s kvalitnejšou výplňou Cumulus.pl, výrobca s tradíciou v spacích vakoch pokoril aj izolácie pre hamaky. Ceny sú síce od 150-280€, ale dostanete to najlepšie a najľahšie, čo je na trhu. Ak nie ste horal odolný na zimu, odporúčam ich komfort hodnoty upraviť o také 2-3 stupne Celzia a dostanete sa na pravdivé hodnoty, podľa ktorých si viete izoláciu hravo vybrať.

Izoláciu vždy dobre pod hamakom napnite tak, aby sa medzi vami nevytvárala vzduchová medzera, ktorá vás bude hlavne v zime poriadne chladiť. Pri páperovej izolácii skontrolujte rozmiestnenie v komorách, pod chrbtom a zadkom vám bude treba viac ako pod nohami. Ak máte izoláciu so slabým komfortom, dá sa niekedy použiť trik, že perie popresúvate takmer celé pod vaše torzo a na nohy „oblečiete“ okolo hamaku páperovú bundu, v ktorej aj tak nemá zmysel spať a bola by nevyužitá.

 

©foto MK/MP