Ak ste sa dostali k tomu, že riešite k svojmu hamaku topquilt, zrejme máte už pár nocí a výletov za sebou a snažíte sa optimalizovať hmotnosť alebo svoj letný komfort.
Vo voľnom preklade teda prikrývka alebo vrchná izolácia. V letných verziách býva tvarovaná ako bežná prikrývka so zapínaním na uzavretie priestoru pre nohy. Zimné verzie majú nohy uzavreté a chrbát sa sťahuje gumkami, hlava je vonku – teda na zimu budete potrebovať kuklu, alebo núdzovo sa dá použiť kapucňa, napríklad z páperovej bundy.
Okrem úspory hmotnosi je výhodou jednoduchšie použitie ako boj so spacákom. Pri spaní na boku síce budete trošku viac bojovať s topquiltom, aby poriadne priliehal, ale dá sa samozrejme aj to.
Trh so syntetickými topquiltami moc preskúmaný nemám, občas používam DD topquilt, je vhodný na leto, alebo teplú jeseň. Zapínanie na nohy má na cvoky plus sťahovanie šnúrkou. Hmotnosť je tesne pod kilom.
Na zimu je ideál páperové zateplenie, áno cena je vyššia, ale o moc nepresiahne pár nocí v hoteli. Po takejto investícii sa tak aj budete cítiť a menšia hmotnosť batoha poteší aj váš chrbát.
Ak chodíte na viacdňové výlety a odhadujete, že v krízovej situácii nebudete mať čas quilt cez deň presušiť, odporúčam pri kúpe zvoliť vrchnú látku s membránou. Výrobca Cumulus vám v tomto rád vyhovie. Hydrofóbne perie podľa ich vyjadrenia nie je potrebné.
Mal som látku v pár prípadoch dobre namoknutú a premrznutú na povrchu, ale dovnútra sa nič nedostalo. Ak vám vadí zimný kondenz z dychu na povrchu spacáka/quiltu, zvykne sa používať niečo ako podbradník na zachytávanie námrazy(niekedy koncom upnutým na ridgeline), ktorý sa potom ľahšie očistí ako samotný quilt. Pred každým použitím nezabudnite skontrolovať presunutie peria v jednotlivých komorách, aby sa vám nevytvárali tepelné mosty.
Letný páperový quilt je tiež výborná vec, váha sa dostáva do absurdných čísel. Síce to niečo stojí, ale ak chodíte často, určite zvážte túto možnosť.