Koncept nocovania v hamaku

Plánujete vyskúšať spanie v hamaku, zdvihnúť  perspektívu vášho výhľadu? Mať namiesto spania v zatvorenom stane lepší kontakt s prírodou? Užiť si rannú kávu pod celtou namiesto rýchleho vstávania z opršaného sucháča? Ak ste začiatočník, nasledovné riadky vám tému jednoducho vysvetlia (ak nie, môžete sa aspoň pobaviť, alebo mi napísať váš názor).

Cieľom je skrátiť vám študovanie zahraničných fór a popísať ideálny stav ako sa kempovanie – spanie v hamaku má robiť.  Po naštudovaní nebudete musieť robiť rôzne experimenty, ktoré sa vám môžu najprv zdať ako nesmierne dobrý nápad na ušetrenie peňazí.

Nocovacia výbava teda pozostáva z častí:

1. hamak, 2. moskytiera, 3. underquilt, 4. celta,  5. topquilt (spacák). 6.doplnky

spanie v hamaku

 

Hamak na turistické účely je ľahký a celotextilný, nevhodný však do záhrady alebo vystavenie dlhodobej poveternosti. Ideálna dĺžka 3,4m, šírka okolo 1,5m , hmotnosť 250 – 350g  bez kotvenia. Podrobnejšie tu.

Moskytiera je samostatný návlek proti hmyzu na hamak, so vstupným otvorom s rozmermi podľa hamaku, hmotnosť okolo 200g. Podrobnejšie tu.

Underquilt je tepelná izolácia zavesená pod hamakom, izolant perie alebo duté vlákno, dĺžka cca 2m, hmotnosť 250g až 1kg podľa sezóny a izolantu. Podrobnejšie tu.

Celta proti dažďu a bordelu zo stromov, odporúčaná klasika na celý rok 4x3m , rôzne tvary od zimnej až po letné mini celty – rain fly sú fajn ak chodíte v lete a chcete lepší výhľad – rýchlejšie zavesenie, hmotnosť 300g-800g. Podrobnejšie tu.

Topquilt je špecialita pre hamaky a ultralight kempovanie. Je to „spacák bez chrbta“, keďže pod sebou máte už inú izoláciu, nosiť dolnú vrstvu, ktorú aj tak stlačíte a nebude izolovať nemá zmysel. Napriek tomu vám na začiatok bude úplne stačiť spacák, ak už nejaký máte. Hmotnosť quilt 250-900g. Podrobnejšie tu.

Doplnkami môžeme nazvať veci ktoré väčšina z nás používa na spanie v hamaku takmer celý rok: poduška (nafukovacia), podložka pod kolená(zväčša balík oblečenia), kukla, čiapka. Rovnako sem patrí aj kotvenia hamaku ktoré môže mať viacero podôb. Podrobnejšie tu.

 

Variabilita:

Viac dielna výbava dáva slobodu pri balení, šetrí hmotnosť (vyhodíte, ak vám v batohu niečo netreba), dovoľuje vymeniť/opraviť časti vybavenia jednotlivo. Nemusíte všetko kupovať naraz, ak sa rozhodnete zaobstarať časti setu postupne, bude ich použitie obmedzené asi nasledovne:

  • 1. Super teplé leto 20 a viac stupňov v noci, žiadny dážď ani vietor, na spanie v  hamaku postačí prikrývka, napríklad nejakou časťou oblečenia, takáto predpoveď s istotou nebýva u nás  často (v lese takmer nikdy– využijete možno v Taliansku). 
  • 2. Ak nastane riziko hmyzu: pribalíte si ako prvú moskytieru. Viac info tu.
  • 3. Teploty pod 20: riešením proti chladu zospodu je underquilt (underblanket) Aké sú prednosti a ako vybrať čítajte tu.
  • 4. Proti vetru, dažďu, snehu a padajúcemu mini bordelu zo stromov – Celta. Rovnako je veľa možností, viac čítajte tu.
  • 5. Topquilt – vrchná izolácia je na poslednom obstarávacom mieste, keďže predpokladám, že spacák už máte, zatiaľ vám poslúži rovnako dobre ako predtým. Prečo zameniť spacák za topquilt tu.

Ak chcete zistiť akú výbavu približne na aké ročné obdobie hlavná časť v sekcii topquilt / underquilt.

hamak spanie v hamaku

Ak nie je niečo v rozpise uvádzané, neodporúčame ich používanie, môžu vám spôsobiť zbytočné problémy, ako napríklad veľký kondenz na alumatkách.

Rozumiem slovenskej povahe, že aj po naštudovaní témy sa niekomu bude zdať že je to nejaké drahé a bude chcieť nakupovať celty z Baumaxu a izolovať karimatkou zavesenou na šnúry zospodu. To vôbec nevadí ak je pre vás cieľom samotné hľadanie. Ak sa však chcete dozvedieť viac, odporúčam prečítať si jednotlivé témy hlbšie, pokúsim sa vám k jednotlivým častiam uviesť aj výrobcov, aby som vám výber uľahčil.

red hammock

PS: Komunita je tak malá, že pre pár ľudí čo sa dopracujú až sem, rád odpoviem na otázky aj telefonicky alebo emailom.

©2018 Matúš Kollár, All rights reserved  © foto MP