Celty pre hamaky

Letný ideál je spanie bez celty s nerušeným výhľadom na hviezdy a okolie.

Ak nastúpi sychravé počasie, každý si pre istotu zavesí nad hamak nejaký ten nepremokavý hadr. V lete ideálne malú celtičku s parádnym výhľadom alias rainfly, ktorá sa vo vetre však stane iba imidžovou záležitosťou a človek ju na jeseň rýchlo nahradí klasickou celtou s rozmermi 4 x 3m obdĺžnik, s ktorým je prakticky vybavený na celý rok a nič iné mu netreba.

Zimnou celtou sa nazýva celta so špeciálne vystrihnutými koncami tak, aby sa dali jednoducho zavrieť, nie je to však nutné takto strihať, jednoduchšie je nechať tvar obdĺžnika a našiť viac očiek na ukotvenie v správnych miestach. Rovnako nie je nutná väčšia dĺžka ako 4m, pri 4,5m sa vám môže stať, že vás bude kotvenie hamaku nútiť, aby ste dali celtu vyššie a vetrom hnaný dážď vám môže potom narobiť trošku problémy pri umiestnení vecí pod hamak. Tento istý problém vzniká v zime pri snežení alebo pri malých celtách, ktoré zakrývajú ledva hamak.

Celtu je vhodné kotviť zhora tak, aby sa žiadne kotviace lanká netreli o textil. Na očká odporúčam dať gumky tlmiace náraz, ak zvyknete ísť von vo väčšom vetre.

Výstrelkom doby je bývalý cuben fiber teraz premenovaný na dyneema fiber, vysoko pevnostné vlákna polyetylénu (UHMwPE), nájdete ich napríklad na Hammock Gear, oveľa lepšou alternatívou je však kvalitná obojstranne silikónovaná látka z ripstopbytheroll, alebo dutchware. Lokálne varianty celty zatiaľ nepoznám, trochu sa k nim približuje ultralight 4,5 x 2,9m od DD, ale bohužiaľ trošku vsakuje vodu dovnútra textilu, trojsezónne je to použiteľné, ale v zime ju asi zničíte.

©foto MP