Ako si vybrať hamak

V poslednom čase sa s rôznymi hamakami roztrhlo vrece, kvantum výrobcov, ceny lietajú od 10 do 280 €, ako si z toho vybrať?

Pokúsim sa popísať celé spektrum. Naša parketa sú však jedinci, ktorí berú kempovanie vážne, chcú si radšej problém naštudovať, ako unáhlene nakupovať to najlacnejšie na trhu.

Skôr ako sa pustíme do popisu produktov na trhu, skúsim popísať, aké by mal mať hamak parametre:

Hamak pre naše účely je obdĺžnikový kus látky s tunelmi prešitými na koncoch látky. Cez tunely sa prevlečie kotvenie a hamak sa v nich stiahne do svojho štandardného banánovitého tvaru. Pre pohodlné ležanie v hamaku je potrebná dostatočná dĺžka látky. Pri výške postavy 1,7-2m je ideál látka 335cm. Šírka látky je „limitovaná“ výrobnou šírkou role látky zvyčajne na 1,5m. Látka sa dá nadšívať  aj po dĺžke zväčšením šírky však väčší komfort nezískate. V hamaku sa leží diagonálne:

Derek Hansen https://theultimatehang.com/

(c) Derek Hansen https://theultimatehang.com/

Na jednoduché dosiahnutie diagonálneho ležania je potrebná „hrebeňová šnúra“ = ridgeline. Je napnutá medzi stiahnutými koncami hamaku, zaručuje, že aj keď si hamak „zle“ zavesíte jeho tvar zostane rovnaký. Dá sa spraviť mierne nastaviťeľná, ale jej dĺžka má byť 83% z dĺžky hamaku. Zo začiatku vám bude ridgeline zavadzať, ale potom zistíte, že v hamaku sa aj tak iba leží a na šnúru sa dajú pohodlne odkladať veci. Ridgeline je pre väčšinu z nás absolútna nutnosť, hamak je dosť obtiažne zavesiť ideálne bez neho, aj pri dodržaní 30° uhla pre stúpanie kotvenia ku stromu. Pre pohodlný spánok sa koniec zavesenia hamaku, kde sú nohy, vyťahuje trochu vyššie ako hlava (odhadom možno 5cm – individuálne).

Hovoríte si, že to začína byť celé nejaké komplikované? Ak plánujete stráviť na expedícií viac dní a potrebujete sa dobre vyspať, určite vám rady padnú vhod ..ak spíte na záhrade a doma to cez deň s deckami dobehnete, tak je to asi jedno.

Pri výbere hamaku je vhodné ešte spomenúť látku ako materiál. Zvyčajne sa používa polyamid=nylon, hlavne kvôli nízkej hmotnosti a vysokej odolnosti. Aj v rámci tohto materiálu býva medzi látkami priepastný rozdiel, pocítite ho hlavne v tom, že lacnejšie materiály vám budú vťahovať zadok a stláčať plecia z bokov, rovnako na dotyk bývajú nylony rôzne. Informácie o komponentoch hamaku (vrátane širšej informácie o druhoch kotvenia) si môžete prečítať v článkoch venovaných každej zo súčastí osobitne.

Prieskum trhu:

Začnime teda od najhlbšieho dna, pre najodvážnejších Čína, napríklad aliexpress stačí zadať slovo hammock a vyhrnú sa na vás ponuky v cenách vrátane dopravy okolo 10€ za moskytieru si priplatíte viac. Myslím, že tieto isté produkty len s väčšou zárukou doručenia sa predávajú na eBay alebo Amazon od 17€. Kvalitné spracovanie ani žiadne renomované značky som v týchto obchodoch nenašiel. Čínska výroba je v týchto prípadoch bez kontroly kvality, latka vás bude vťahovať. Ťažšie materiály, náchylnosť na roztrhnutie, žiadny ripstop, púšťanie farieb by vás pri týchto produktoch nemalo vôbec prekvapovať. Zvyčajné dĺžky hamaky sú v týchto obchodoch 2,6-2,8m, na Ali sa občas objaví 3m verzia. Hamak neodporúčam, ak však spíte vonku raz za rok, prípadne nespíte vôbec, je to lepšie ako ležať na zemi.

Do tejto kategórie patrí aj náš dostupný Decathlon a platí pre neho takmer všetko uvedené vyššie. Pri cenovke 9,39€ a našom daňovom zaťažení, je to suma, ktorá núti zamyslieť sa, v akých podmienkach to museli šičky robiť a čo za to dostali? Najprv sa to zdá ako nesmierne dobrá ponuka, potom sa mi z toho celého spraví zle.

V tesnom závese týchto výrobkov sú ďalšie produkty z Bangladéša alebo Číny v podaní firiem ako napríklad Highlander, Snugpack alebo DD Hammocks. Firmy majú lepšiu kontrolu kvality, ale produkty sú podobné. Najširšie portfólio má DD Hammocks, hamaky sú však krátke, jediná „party“ verzia je dlhšia, ale bez dostupných doplnkov (vhodná moskytiera/celta). Ceny sa pohybujú od 30€ do 90€ podľa verzie. Odporúčam do výšky postavy 165cm alebo len zriedkavé spanie.

Výrobca TTTM (Ticket to the Moon) je ľahko rozpoznateľný nadšívanými farebnými pásmi pozdĺž hamaku, čo je viac menej marketingová záležitosť. Ich produkty nemám otestované, v ponuke majú aj väčšie verzie, aj dostupné moskytiery a celty. Ceny sú od 40€ (pozor, bez kotvenia). Podobné produkty a niekedy aj kopírovanú marketingovú kampaň má firma ENO. Produkty umne nazývajú „na cestovanie“, čiže nie moc vhodné na dlhú turistiku.

Sem by som zaradil mix rýchlo pečených výrastkov ako Amazonas(ultralight), Term-a-rest, Sea to summit a Cumulus, kvalita pri týchto produktoch samozrejme je. Zvyčajne sa však pustili do sútaže o najnižšiu hmotnosť látky alebo produkty sami reálne nepoužívajú, nedajú na odozvu zákazníkov. Dĺžky zvyčajne do 3 metrov pri cenách 70-140€, odporúčam počkať, kým upravia portfólio, vylepšia látky, alebo kupovať po reálnom teste v predajni na stojane (viz vťahovanie látky atď..)

Hennessy Hammocks – Prestížna firma jedného staršieho pána, ktorý sa snaží stoj čo stoj všetko inovovať. Povestný je jeho hamak so vstupom cez rez v strede látky. Produkty sú predražené, kvalita je fajn. Občas vyššia hmotnosť ako by človek pri tej cenovke čakal. Kvôli cene a zaseknutosti v niektorých vlastných „patentoch“ odporúčam obozretnosť pri výbere.

Warbonnet Outdoors hamaky síce testované nemám, ale z hľadiska kvality textilu a doplnkov sa hovorí o vysokej kvalite, ceny už asi viete, do akej úrovne sme sa dostali.

V tejto oblasti malovýrobcov sa nachádzajú dodávatelia, ktorí vám ponúknu celý sortiment aj vo forme „urob si sám“ a to z prestížnych materiálov, patria sem Ripstopbytheroll, Dutchware, Extremtextil. Naše hamaky sa tiež vyrábajú z týchto materiálov. Pre širší zoznam výrobcov môžete navštíviť Theultimatehang.

Na záver ešte dve pikošky Amok Equipment hamaky s priečnym zavesením a trochu party riešenie napínané hamaky do Tentsile 

 © foto MP