Medvedie cesnaky hamak les zelen

Malokarpatské Medvedie cesnaky

Medvedie cesnaky sú prvým trhákom jari. Na stromoch sa ešte len objavujú prvé lístky a pod nimi sa už rozlieva obrovský koberec zeleného medvedieho cesnaku.

Kempovanie v cesnakoch je výzva, aby sa listy nerozdupali, najprv si treba naplánovať, kam zavesiť hamaky. Vytvoriť si cestičky medzi sebou, lebo ako sa na list stúpi, už sa moc nezotaví.

medvedi cesnak hamak celta kempovanie potok

Tento rok sa nám podarili tri výlety na pať nocí do cesnakov, poľovačka na plný kvet sa skončila úspešne. Dalo by sa ešte vyraziť do vyšších polôh, kde kvitnú oneskorene, ale myslím ze sme svoje túžby po cesnakoch bohato naplnili.

S prvým výletom sme boli nedočkaví, Medvedie cesnaky ešte neboli v kvete ale svieža zelená sa nedala odmietnuť. Prebehli sme dve cesnakové lokality, vyskúšali nový ultralight hamak z Košíc („coming soon“), dymovnicu – kanvicu na drievka a hlavne si užili sviežu jarnú zelenú.

Pre väčšinu zberačov sa sezóna vyjedania listov končí keď sú cesnaky v kvete, chuť listov vtedy mierne zoslabne a väčšina sily ide do kvetu. Práve kvet je vtedy jemne pikantný, chuťovo aj estetický vhodný do rôznych šalátov.

Na druhom výlete cesnaky stále zaostávali za plným rozpukom, jar napredovala pomaly. S varením pomohol Marek a pri zotmení sa k nám prikmotril aj Boris. Noc v tejto lokalite bola asi posledná, stromy sú vyznačené na ťažbu, pár z nich stihli ešte aj pred nami lesáci prebrať. Podarilo sa im to spraviť pomerne esteticky, čosi aj z cesnakov zostalo, uvidíme ako to nakoniec dopadne, či sa tam bude dať zavesiť hamak. Každopádne udržiavaný presvetlený les ponúka niekedy krajšie prostredie ako prerastená húština, kde je vôbec problém nájsť záber a odstup.

Na treťom výlete sa varil znamenitý guláš s ovocným vínom z domáceho bravčového mäsa. Uvarený na paličkách v drievkači hlavným kuchárom Marekom zo Starej Turej. Tu sa malo konať aj malé medzinárodné stretnutie, ale asi z nás šiel strach, snáď nabudúce.

Listy medvedích cesnakov už začínali žltnúť a vädnúť, dali by sa nájsť rozkvitnuté vyššie v kopcoch, ale tam komfort pobytu znepríjemňoval vietor, preto sme sezónu cesnakov uzavreli po piatich nociach.

Cesnaky, dovidenia na budúci rok. :)

medvedie cesnaky hamak

Foto (c) MP