banerzrub

ČeskoSlovenské stretnutie

Willy si prednedávnom splnil sen a dostaval dlho očakávaný zrub, znie to ako nudná vec trepať sa niekam kvôli „chate“, ale lokalita a jej tradícia stála zato.

Zrub je postavený so zreteľom na pôvodné postupy, bez vody a elektriny. Osadený je v údolí pri potôčiku, miesto je krásne, zaťažené však vlhkosťou, aj čas, na ktorý do údolia zasvieti slnko, je dosť skrátený. Výhodou je nízka veternosť a vďaka tomu krásne vysoké stromy. Zrub je kvôli prívalovej vode zdvihnutý na kamenný základ. Na obrázkoch pôsobí ako veľká stavba, ale to mu len malé okníčka dávajú väčšiu mierku.

V lokalite sa nachádza pár susediacich zrubov, ktorých majitelia aj lokalita samotná majú dlhú tradíciu vo woodcraft aktivitách. Ja osobne vďačím za stretnutie, hoci nezávisle k tejto lokalite, ľuďom z bushcraft portalu.

S Kamilom sme sa dostavili na miesto v piatok okolo obeda, to akurát večne aktívny Sokol zakladal „lukom“ oheň. Willy nám spravil prehliadku a zaplietol nás do nekončiacej sa šnúry vtipov. Pája sa tvárila ako stála rekvizita príbytku a hundrala, že bambus jej tupí moru. Na mieste bol aj Poutník, fotografoval, čo sa pohlo a čoskoro dorazil aj Bobek a rozložil si doma vyrobený hamak a modrú celtu – pomsta kameramanovi „nájdi uhol, kde sa neobjaví“. Genia so svojou polovičkou a Peaters pomáhali Willimu udržať všetko v chode. Podvečer došli s družkami Rafo a Macmatej alias Mravec. Dúfam, že som nikoho nezabudol (neskomolil meno), nakoniec nás bolo tuším 14.

Aktivity pokračovali, priebežne sa plietli košíky, pripravoval sa dlhý oheň, piekol sa chlieb, vyrezávali sa soľničky z bambusu. Varilo sa drevo na vyrezávanie ozdobných holubíc a na príkladoch sa vysvetľovali postupy zošívania kože. Popri tom varenie – zaujímavosť sama o sebe, od praženice so sírou a tofu, rôzne kaše, polievky, opekané mäso a variácie na pekáči.

To už ale nasleduje druhá noc v hamaku a spokojný spánok pri cca 1 stupni podporuje neďaleký zurčiaci potôčik. V nedeľu sme stihli pozrieť okolité trampské zruby a „runové skaly“ a už bola pred nami len cesta domov. Ďakujeme za pozvanie.