baner dunaj 2x

2x splav Dunaja do Bratislavy

Na trojdňový splav Dunaja sme sa pred rokom pripravovali aj týždeň vopred, s bázňou sme premýšľali, či nič nechýba. Teraz som sa pristihol, že som si veci nahádzal na poslednú chvíľu ledabolo do batoha. Nie že by Dunaj stratil rešpekt, ale už máme pár týchto ciest za sebou.

Splav Dunaja I. – Jún 16, 2018

Tento turnus mal vysokú obsadenosť, vyplávali sme na 7 člnoch obsadených po dvoch až troch kusoch. Na splav sme si tradične vyhradili tri dni, nikam sme sa teda nemuseli ponáhľať. Dunaj je v pohraničí Rakúska a Slovenska aj tak relatívne svižný, takže s našim harmonogramom sme tomu pádlovaniu moc nedali. Prvý večer sa o varenie staral Tonko, obskakoval okolo ohňa s obratnosťou našich predkov a pripravoval rôzne špeciality. Nočné kúpanie a príjemný spánok pri výletníckych loďkách iba občas narušil mini tanker rachotiaci pomalým tempom proti prúdu.

Druhý deň, plný zástavok a kúpania skončil na slovenských hraniciach roztrhnutím skupiny, keďže niektorí sa už nevedeli dočkať a počas hľadania miesta sa rozložili. Ohňu teda vládol Boris s Kamilom, ale viac dreva asi nanosili decká, keďže väčšina starcov sa kurírovala v hamak stoličkách. Ráno pozvoľný odchod, pred obedom posledné kúpanie v strede dunaja a vylodenie sa pred Starým mostom.

Splav Dunaja II. – 4 August 2018

V menšej zostave špecifikovanej „s Kamilom a bez Borisa“ sme sa vydali na splav Dunaja s nízkym stavom hladiny. Väčšina lodí ešte premávala, ale zdalo sa, že voda už nemôže byť nižšie, týždeň nato bola, ale tam som na splave chýbal ja, na Devíne bola hladina tuším 125cm.

Dunaj bol pri tomto stave úplne čistý s dobrou viditeľnosťou vo vode. Ja som hneď prvý deň splavu pokazil objektív, trochu ešte fungoval, ale potom úplne vypovedal službu. Marek zabudol SD kartu, tak sme Kamila oskalpovali o objektív a kartu.. moc nadšený nebol, ale niekedy je lepšie byť na fotkách ako fotiť.

Borisa sme na guláš nemali, mäso zmrazené vydržalo, tak sme na druhý deň skúšali recept od Žídeka. Záver splavu sa niesol s mottom stráviť čo najviac času mimo lode. Slniečko riadne pálilo, takže čistá voda bola parádnym osviežením a pohľad z hladiny, keď vás Dunaj unáša ako malú smietku, je nesmierne zaujímavý.